2 Mart 2015 Pazartesi

bir öğleden sonra bahçesi.

eve, başını yerden kaldırmadan, içeriye göz atma ihtiyacı duymadan giriyor. küçük adımlarla, tahta merdivenleri çıkmaya başlıyor. küçük gıcırdamalar duyuyor. bir işe yaradıklarını göstermek için seslerini yükseltiyor merdivenler. eski halıdan, bir kaç toz zerreciği havalanıyor ve büyük bir zerafetle boşlukta asılı kalıyor. odasının kapısına gelip duruyor, bir şey düşünüyor, vazgeçiyor içeriye girmekten. geri iniyor merdivenleri, gıcırdamalar devam ediyor ve boşlukta yer değiştiriyor toz zerrecikleri. aralarına yenileri katılıyor. bahçeye çıkıyor. hava yağmurlu, bulutların altındaki gökyüzü, sırasının gelmesini bekliyor. kırık, eski sandalyeye geçip oturuyor, daha önce bahçenin topağına değmiş havayı soluyor. çimen ve nemli toprak kokusu doluşuyor içine.kendisiyle arasında olağan bir boşluk var. üzerinde durmuyor. kafasını kaldırıp bulutlara bakıyor, bazıları daha koyu renk, bazıları daha uzak. gözlerini kapatıyor sonra, göz kapaklarının üstünde iki ince çizgi, kafası sandalyeden geriye düşmüş bir süre kalıyor öyle. nefes alıyor. kokusu var aldığı soluğun. şaşırıyor mu seviniyor mu anlamıyor.

sandalyeden kalkmaya çalışırken sendeleyip düşüyor, hem sandalye bütünüyle kırılıyor, hem de elleri çimene ve toprağa bulanıyor. bir kenara koyuyor sandalyeyi. eve girip ocata su ısıtıyor, mutfak penceresini geçmeye çalışan bir sineği izliyor. bahçe kapısına çıkıp, eşikte duruyor. görebildiği her yere iyice bakıyor. kaynıyor su, gidip alıyor. sinek perdenin üzerinde geziniyor.

bahçeye geliyor. yere oturup bağdaş kuruyor. karşısında taştan bir duvar var. kıvrımlarına bakıyor. sıkılıyor sonra. sırt üstü nemli çimenlerin üzerine uzanıyor,  sıcak su dolu fincanı ellerinin arasına alıyor ve gözlerini kapatıyor. sinek pencereden onu izliyor. fincandaki sudan yükselen buhar, bulutlara yetişmek için hızlı hızlı tırmanıyor boşluğu. diliyle camı yokluyor sinek. cam ağzını kesiyor.

hiç kan yok.2 yorum:

  1. huzurlu olacağımı düşündüğüm bir yeri hayal edeyim dedim. sinek gelip kondu :)

    YanıtlaSil